Czy warto kupić mieszkanie w kamienicy? Może lepiej w bloku?
Plusy i minusy
Uroda starych kamienic i komfort bloków… co lepiej kupić? Mieszkanie w kamienicy czy w bloku – jaką decyzję podjąć?
Zarówno mieszkanie w kamienicy jak i mieszkanie w bloku mają swoje plusy i minusy. Różnią się przede wszystkim ceną. Mieszkania w blokach są zwykle w lepszym stanie niż te w kamienicach.
Mieszkanie w kamienicy – plusy
Kamienica – to historia. Stare mury, monumentalna architektura często powodują, że czasami kupujący mieszkanie w kamienicy nie chce nawet słyszeć o minusach. I faktycznie, zamieszkanie w kamienicy ma sporo innych zalet.
Przede wszystkim wnętrza. Przestronne mieszkania z wysokimi sufitami biją na głowę blokową ciasnotę. Stałym elementem prawie każdego mieszkania w kamienicy są duże okna. Grube ściany. Kupując mieszkanie w kamienicy, najczęściej nie słyszysz hałas dobiegający z sąsiednich mieszkań. Wykonane z cegły ściany wolno się nagrzewają, co latem stwarza kolejną zaletę – przyjemny chłód w upały.
W dużym mieście jak Łódź, kamienice znajdują się w niemal w samym centrum. Mieszkanie w kamienicy to także gwarancja wygodnego dojazdu prawie w każde miejsce w mieście.
Mieszkanie w kamienicy – minusy
Stare budownictwo to też problemy. Kamienice są często w złym stanie technicznym: krzywe ściany, nieszczelne okna i stare instalacje to znane bolączki mieszkańców starych budynków. Kupując mieszkanie w takiej kamienicy, trzeba liczyć się z kosztownym generalnym remontem.
Ogrzewanie. Wysokie i przestronne pomieszczenia, otoczone nieocieplonymi ścianami, wymagają kosztownego ogrzewania. Właściciele mieszkań w kamienicach muszą liczyć się z wyższymi rachunkami. Stare budynki najczęściej nie są podłączone do miejskiego ogrzewania, dlatego jedynym rozwiązaniem pozostają drogie instalacje gazowe i elektryczne. Spora część mieszkań w kamienicach potrafi też zafundować dość uciążliwą podróż w czasie – wciąż można znaleźć w nich np. piece kaflowe.
Zanim kupimy mieszkanie w kamienicy, warto zwrócić uwagę na na okolicę – pod względem bezpieczeństwa, czystości i hałasu. Kamienic mogą być zamieszkane przez okoliczny element. Chociaż w Łodzi aktywnie rewitalizuje kamienicy to jeszcze wciąż dużo jest kamienic, czekających na programy rewitalizacyjne, które przywrócą im dawny blask. Choć grube ściany kamienic skutecznie wytłumiają hałas dobiegający z sąsiednich mieszkań, nieco trudniej o izolację od miejskiego gwaru zza okna, a wąskie ulice w centrum miasta potrafią być hałaśliwe. Dla zmotoryzowanych ceną wygodnej lokalizacji mogą być także problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego blisko domu.
Mieszkanie w bloku – zalety
Większość kupujących skłania się ku mieszkaniu w blokach. Dokonują praktycznego wyboru, stawiając na centralne ogrzewanie, i zadbaną klatkę schodową.
Bloki są w znacznie lepszym stanie niż kamienice. Dzięki nadzorowi spółdzielni mieszkaniowych, bloki są regularnie remontowane, modernizowane i ocieplane. Mieszkania w blokach są również podłączone do sieci miejskiego ogrzewania.
Mieszkanie w bloku, jest znacznie bardziej przytulne. Małe mieszkanie łatwo ogrzać i posprzątać.
Mieszkanie w bloku to dobry pomysł dla tych, którzy szukają cichej okolicy. Duże osiedla są położone z dala od miejskiego gwaru, a ich najbliższe otoczenie to kolejny duży plus. Niemal tuż pod budynkiem znajdziemy boiska, place zabaw i tereny zielone.
Mieszkanie w bloku – wady
Klimat bloków czasami może zniechęcać. Choć spółdzielnie walczą z wszechobecną szarością, ich działania bywają często nieudolne – jaskrawe, pastelowe kolory na odnowionych elewacjach wielkich bloków wśród wielu wzbudzają raczej śmiech niż zachwyt i doczekały się już określenia „pasteloza”. Pod względem architektury pudłowatych bloków nie ma co porównywać do majestatycznych kamienic.
Mieszkania w bloku nie są z reguły duże. To, co dla jednych jest przytulne, dla innych może być zbyt ciasne.
Wadą nowego budownictwa są cienkie ściany. Decydując się na mieszkanie w bloku, musisz wiedzieć , że będziesz słyszeć odgłosy z mieszkania sąsiadów.
Kupujący mieszkanie w bloku musi liczyć się z nieco wyższymi opłatami. Czynsz zawiera ryczałtową, całoroczną opłatę za ogrzewanie miejskie oraz wydatki administracyjne.
Blok czy kamienica – co wybrać?
Odpowiedź zależy od indywidualnych preferencji. Powiew historii czy praktyczne rozwiązania? Duża przestrzeń z wysokimi sufitami czy przytulne, niewielkie mieszkanie? Lokalizacja blisko centrum miasta czy cisza i spokój z dala od centrum?